Ako si zorganizovať svadbu a neošedivieť pri tom II.

Ela 2

Šaty, šaty, šaty

Aj ja som čitala na internete články o svadbe, o šatách atď. A ani vo sne ma nenapadlo, že to čo čítam, sa mi môže reálne stať … 

V článku bolo napísané „pri výbere šiat buďte veľmi opatrná a skúste si ich párkrát, než sa rozhodnete“. Nad tým som sa pozastavila a pousmiala. Vybrala som si šaty a po mesiaci som hľadala iné, lebo som si to všetko nejak v hlave prebrala a nebola som s prvým výberom spokojn. Tak začal kolotoč  s výberom odznova a to už za horších podmienok, už boli niektoré rezervované  a v tom čase som už mala na starosti aj iné veci na vybavovanie. Takže fakt bacha – pre kľud a pohodu nepodceňujte tento krok. Veď svadobné šaty sú jednou z najdôležitejších súčastí svadby.

Netreba zabúdať ani na oblek pre ženícha (požičať, kúpiť, dať si na mieru ušiť?).

Najväčší problém sú asi topánky, či pre nevestu alebo ženícha. Treba si nechať čas.

A čo popolnočné šaty? Čo kravata, košeľa – aby všetko ladilo a čo spodné prádlo? Manžetové gombíky?  Treba si spraviť zoznam všetkého čo treba zohnať a dať si aj časové termíny dokedy.

Podľa mojích skúseností je najdôležitejšie zaistiť miesto sobáša, miesto svadby, šaty a súčasne začať vybavovať millión iných vecí… 

Veľmi podstatné drobnosti

Prstienky, kvety, pierká, oznamko, výzdoba, zasadací poriadok …

Prstienky a pierka pre hostí

Kupovali sme ich mimo Bratislavy, vyšlo to podstatne lacnejšie. K prstienkom je zbytočné sa tu rozpisovať. Každému, čo sa jemu páči. Pierka pre hostí – krémové mašličky sme tiež zohnali, náhodne, mimo Bratislavy asi za polovičnú cenu.

Kvety

Toto je asi viac v kompetencii nevesty, farba, tvar, ktoré kvetinárstvo? Dobrý kvetinár poradí a pomôže. Nezabudnite objednať pierko pre ženícha, prípadne svedka či svadobných otcov. Výzdobu kostola alebo miestnosti je dobré tiež poriešiť v rámci celej objednávky. Má to aj tú výhodu, že je všetko na jednom mieste.

Oznamko

My sme sa rozhodli pre vlasné. Našli sme million námetov na internete. Keď sme mali spravený vlastný návrh, tak sme začali hladať firmu, čo nám to vytlačí za slušné peniaze. V konečnom dôsledku nás vyšli oznamká s vlastným námetom asi tak isto ako keby sme si dali spraviť štandardné oznamká. Len nám to trochu dlšie trvalo.

Výzdoba

Dnes už je veľakrát v cene prenájmu reštaurácie zahrnutá aj výzdoba stolov, menovky atď. Alebo je tento poplatok zvlášť, ale vo výške, ktorej sa nedá odolať… Takže tento bod sme vypustili z nášho zoznamu a prenechali po dohode na reštauráciu. Bolo to veľmi pohodlné a bez stresu.

Zasadací poriadok

Chceli sme okrúhle stoly tak, aby pri stole sedelo max.  8-10 ľudí. Je to super, ale pri robení zasadacieho poriadku sme sa riadne zapotili. Bolo to náročné, ale zvládli sme to. Nastrihali sme si papieriky s menami a prehadzovali sme mená od stola k stolu podľa potreby. Reštaurácia nám potom na základe nášho zoznamu hostí a stolov spravila veľký výkres „zasadacieho poriadku“, ktorý bol pri vchode a svadobčanom umožňoval ľahšie sa zorientova,ť kde sedia na základe čísla stolov.

Menu, sladké, slané, alko, nealko

Určite máte svoju predstavu o menu, avšak môžete si nechať  poradiť od reštaurácie, kde majú dosť skúseností s množstvom a počtom chodov.

Taktiež je individuálne, čo vám reštaurácia povolí si priniesť vlastného a čo musíte zobrať od nich v rámci alkoholu.  Ak môžete mať vlastné víno alebo alkohol, nezabudnite si ho zabezpečiť. 

Svadobné koláče si na 99% zaobstarávate vy sami a je fakt dôležité mať dobré zákusky. Takže bacha na výber. Veď svadobná torta je len jedna. My sme našli toho naj cukrára až v Púchove a neľutujeme, ani času, ani peňazí. Boli to fakt úžasné zákusky. Slané pečivo – povedali sme si, čo chceme mať a realizáciu sme nechali na rodičoch.

Dohodli sme sa s rodičmi, že nechceme žiadne torty alebo zákusky od pozvaných hostí. Takže sme to povedali hneď pri pozvaní a nebol s tým žiadny problém.  (Zabudli sme to povedať jednej tete a tá tortu doniesla, hold nič nie je dokonalé).

Dobrý ťah bola aj  malá čokoládová fontána po polnoci, ku ktorej si hostia mohli dať čerstvé ovocie.

Svadobnú tortu sme sa rozhodli rozkrojiť  hneď po hlavnom jedle. Podávala sa káva a torta. A až následne sa podávali zákusky na stoly.

Hudba, tanec, zábava

Popravde mali sme dosť veľký problém koho. Rozhodli sme sa, že bude DJ a nie skupina (tá zaberala aj väčší priestor a to by bolo na úrok parketu). DJa sme hľadali dosť dlho a nakoniec to vypálilo vcelku OK. DJ je fakt dôležitý pre zábavu na svadbe. Musí ovládať svadobné zvyky, vedieť sa prispôsobiť situácii a hrať aj na želanie.

Podstatné je, že zábavu na svadbe robia hlavne mladomanželia, oni sú tí, čo začínajú tancovať, vtiahnú do tanca sediacich a robia náladu. Ak sa nebavia oni dvaja, tak môže byť aj  ten naj DJ  a nebude to ono.

Foto, video

Ďalšia vec, pri ktorej sme sa trochu vytrápili, kým sme našli to pravé orechové pre nás. Cena verzus kvalita. Pani Janku a jej manžela sme našli cez internet a ich práca (foto a video) boli fakt užasné.

Z internetu som si posťahovala veľa fotiek ako námetov, že takého chcem aj ja, avšak v sktučnosti sme sa fotili úplne na iných miestach a za iných podmienok (svetlo, atď). Avšak pomohlo nám, že sme si prešli miesta kde chceme fotiť dopredu. Je zbytočné sa presúvať medzi vzdialenejšími  miestami, stácate tým čas na fotenie.  Mali sme vyhradené 4 hodiny na fotenie a ten čas tak rýchlo uletel, že sme si pripadali ako po hodinke strávenej veľmi príjemnou činnosťou, ktorá nás aj dobre naladila a zbavila strasu pred zvyšným programom na veľký svadobný deň.

Ak chcete pri fotení popíjať aj víno-šampus, tak opatrne, pretože alkohol môže uškodiť fotkám (prázdny žalúdok a alkohol = grimasy na fotkách), preto sme si nalievali vineu – na fotkách k nerozoznaniu od šampusu.

Rada: nezabudnite si spraviť oficiálne fotky s rodinou alebo so všetkými svadobčanmi.

Rada: Je dobré únos nevesty ohlásiť aj človeku, čo robí video. Má to potom svoje čaro na videu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Paci sa mi napad, ze svadobna torta sa krajala hned po hlavnom jedle. Este som to nikde nevidela, vacsinou sa kraja o polnoci, po cepceni, po… skratka neskoro. Aj u nas to tak bolo. Vacsina ludi je ale preplnena, prispata a mnohi uz odislo. Ten Vas napad sa mi ozaj paci 🙂

  2. Ano vela postrehov je fajn, takze citajte hlavne vy ktorych to este len caka … a nabuduce napiste o tom ako neosediviet po svadbe ked clovek zisti koho si vzal 😀 😀 😀

Pridaj komentár