Pomáha vám muž s deťmi? Chyba!

Anna Veselá 0

Niektoré ženy sa sťažujú, že im muž nepomáha s deťmi, ani doma nič neurobí. Iné si mužov pochvaľujú, lebo im pomáhajú. No super. Ale je to vlastne až taká výhra? Len pomáhať? Patria deti len mame? Nie. Majú predsa dvoch rodičov. Rovnocenných. Ani jeden by teda nemal iba pomáhať. Mal by normálne „makať“ ako rodič.

Shutterstock

Babysitteri

Nie, otcovia nie sú babysitteri vlastných detí, aby sme si my, mamy, mohli od nich aspoň občasne odskočiť. Na desať minút do sprchy, či na hodinu do obchodu raz za mesiac. Ak to tak máme doma usporiadané, že sa treba pýtať ešte aj na zvolenie, či si môžeme odbehnúť na wc bez dieťaťa, či ho zatiaľ láskavo „postráži,“ niečo nie je dobre.

Otec bokom

Mamy, myslite na úlohu otcov od začiatku, hneď ako sa vaše dieťa narodí. Nebudujte si s vašim bábätkom exkluzívny vzťah za cenu, že otec ostane visieť niekde bokom.

Ocko je v práci, nemôže s bábätkom tráviť fyzicky toľko času, koľko by možno chcel. Vy ste s bábätkom nonstop. Vďaka neustálej prítomnosti s ním míľovými krokmi napredujete v zručnostiach a kompetenciách, ako sa postarať o bábätko. Ste v inom vesmíre ako váš muž.

Pustite ho do vášho sveta. Urobte mu v ňom priestor. Je to vaša úloha. A svojim spôsobom aj povinnosť.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Čo robiť, keď muž nepomáha v domácnosti

Vaše know-how

Odovzdajte mužovi vaše poznatky, naučte ho to, čo ste si vydreli. Tiež ste veľa vecí neovládali prirodzene, len preto, že ste mama. Alebo len preto, že ste dieťa deväť mesiacov nosili v bruchu. Rodičovstvo nie je len o intuícii, ohromné množstvo vecí treba zistiť, prísť na to, ako fungujú.

Sprostredkujte mužovi mu to, čo viete. A robte to zakaždým, keď vám nesmelo hlesne, že teraz ste pre vaše dieťa všetko len vy a váš prsník, keď sa utešuje, že jeho chvíľa príde neskôr. Keď bábätko vyrastie. Keď začne chodiť. Behať.

Nenechajte ho, aby si ďalej vizualizoval túto predstavu ďalekej budúcnosti. Potiahnite ho naspäť na zem, k sebe a k vášmu bábätku. Lebo ak pristúpite na tento model, ešte niekoľko rokov budete vy hlavný rodič a otecko len ten, ktorý pomáha.

»»»»»»»»» Prečítajte si aj:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár