Materská dovolenka ako kreatívna chvíľka

Eva Pavlíková 0

S príchodom dieťatka sa každej jednej žene zmení život. Neodkladné materské povinnosti posúvajú do úzadia pracovné povinnosti a dôležité sú pre nás len chvíľky s dieťatkom.

Pre podaktoré maminky je materská dovolenka obdobím, kedy sa prejaví ich tvorivý kreatívny duch, tak ako to bolo aj u autorky novej detskej fantasy knihy Natálii Dujničovej (35) Dobrodužstvá chumáčika Perka a záchrana Chlpatej planéty.


Natália Dujničová sa písaniu venuje už od základnej školy. Vyštudovala masmediálnu komunikáciu a písanie sa s ňou nesie celý život. Pracovala v rôznych médiách a PR agentúre. Myslela si, že počas materskej dovolenky si dá od písania dovolenku, ale práve počas tohto obdobia sa pustila do písania detskej fantasy knihy.

Knihu som chcela napísať už veľmi dlho. Keď sa mi narodil 10 rokov dozadu synovec, tak som si povedala, že mu napíšem rozprávkovú knihu. Akosi pri pracovných povinnostiach na to nebol čas. Dostala som sa k tomu na materskej dovolenke pri druhom synovi,“ tvrdí autorka.

Práca ako forma oddychu


Písanie bolo pre ňu čas psychického relaxu, kedy všetko nechala tak a ponorila sa do svojho sveta fantázie. „Písaniu som sa venovala vtedy, keď mladší syn po obed spal a starší bol v škôlke. Niekedy aj po večeroch, keď už v dome bol pokoj a všetci spali. Jednoducho som si povedala, že teraz je ten správny čas napísať knihu. Nechcela som, aby som skončila pri prvých pár stranách. A tak vznikol 108 stranový príbeh o chumáčikovi Perkovi,“ dodáva N. Dujničová a zároveň tvrdí, že zlúčiť povinnosti matky a tie pracovné sú síce veľmi náročné, ale nie nemožné.

„Nebudem klamať, bolo to časovo náročné a najmä proces realizácie knihy. Často som za počítačom sedela aj do polnoci. Ale vidina vlastného vzniknutého diela ma veľmi motivovala do práce,

Chumáčiky z Chlpatej planéty

Kniha je určená pre deti od 8 rokov. Vnímavejším detičkám ju môžu rodičia čítať aj skôr.

„Jednou z prvých čitateliek bola moja kamarátka Vladka, ktorá ju čítala svojej 5 ročnej dcére a tá chumáčika uchvátila. Chodí po vonku a hľadá Perkovi papučky,“ hovorí autorka a vysvetľuje, o čom knižka je. „Chumáčik Perko je tvor žijúci na Chlpatej planéte. Spolu s jeho druhmi a rodičmi sa starajú a krásne stromy, páperovníky, ktoré sú aj ich zdrojom obživy. Jedného dňa však planétu pokryje záhadný čierny prach, ktorý ich planétu ohrozí. A ako to už u detí býva, je veľmi zvedavý, odkiaľ sa prach vzal, a preto sa rozhodne pre hrdinský čin a ich planétu sa pokúsi zachrániť.“

Knižný hrdina, ktorý deti učí

Kniha má v sebe skrytých niekoľko posolstiev, ktoré skrz príbeh deťom vysvetľuje dôležitosť rodiny, domova a priateľstva. Učí deti nepodceňovať sa a byť hrdinom vo vlastnom príbehu. Zároveň tvrdí, že priateľov si môžeme hľadať kdekoľvek bez ohľadu na to, ako vyzeráme a kým sme. Aj malý chumáčik Perko, ktorý sa na prvý pohľad môže zdať byť slabým a bezmocným, dokáže niečo, čo nik iný.

Do vydania knihy sa pustila sama

„Po napísaní knihy som dlho rozmýšľala či ju vydať, alebo nezostane len ako zložka v mojom počítači. Napokon ma doma rodina presvedčila, aby som ju vydala. Vydavateľstvá ma pre plný edičný plán odmietli, to ma však neodradilo a do vydania som sa pustila sama. Cez Autoriu – knižný crowdfunding som si našla tím odborníčok, ktoré sa do procesu tvorby so mnou pustili. Pod odborným dohľadom Alenky Penzešovej som upravila knihu tak, aby sa dobre čítala najmä detských čitateľom. Mala som šťastie aj na skvelú ilustrátorku Viktóriu Žitňanová Nagyovú, ktorej téma veľmi sadla,“ vysvetľuje N. Dujničová.

Pomocou knižného crowdfundingu ste schopný nazbierať financie formou predpredaja na vznik knihy. Kampaň na túto knihu prebieha na Dobrodružstvá chumáčika Perka a záchrana chlpatej planéty | Čo dokáže mama (codokazemama.sk), kde si knižku môžete v predpredaji zakúpiť s rôznymi výhodami.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.

články autora...

Pridaj komentár