Diktáty pre tretiakov na vybrané slová po „r, s“

Klára Grafová 0

V 3. ročníku na základnej škole sa žiaci venujú predovšetkým vybraným slovám. V tomto ročníku je počet kontrolných diktátov stanovený na 10, pričom im predchádzajú diktáty nácvičné. Ak si tretiak dobre precvíči diktáty na vybrané slová po r a s, tak v 4. ročníku to bude mať ľahšie.

  • V dnešnom článku máme pripravené konkrétne diktáty na vybrané slová po R a S.

Vybrané slová po „r, s“ sú

Po R: ryba, rýchly, ryť, rýpať, hrýzť, kryť, skryť, koryto, korytnačka, strýc, ryčať, ryža, bryndza, rys, rysovať, Korytnica, rýdzi, rýdzik, brýzgať, rytier, trýzniť, rým, ryha, kryha, poryv, úryvok, Torysa, ryšavý, prýštiť, trysk, kryštál, rýľ, rytmus

Po S: syn, syr, sýty, sypať, syseľ, syčať, sýkorka, sychravý, vysychať, osýpky, sypký, sykať

Diktáty na vybrané slová po r a s pre 3.ročník:

1. Diktát zameraný na vybrané slová: ryba, sýkorka, rým, sýty

Prečítali sme si úryvok básne. Vôbec sa nerýmovala. Nejaký rybár v nej ulovil zlatú knižku. Asi sa niekto pomýlil. Rybár predsa chytá rybky a nie knižky! Nikto tomu nerozumel. Na osike pri rybníku sedela sýkorka. Tiež sa to nerýmovalo. Z tých slov som už celkom sýty.

2. Diktátik pre tretiakov s vybranými slovami: sýty, rýchly, syn, syr, osýpky

Mama chystá koláč pre nenásytného syna. Silvester je veľký silák. Rýchlo ho zasýti iba syr. Na kašeľ užíva sirup. V sychravom počasí sa šíri rýchlejšie. Na osýpky pomôže sypký zásyp.

3. Ďaľší na vybrané slová po r a s: ryba, rys, sýkorka, sypať, syr

Strýko Vavrinec dostal chrípku. Chytal rybu v rybníku. Riskoval svoje zdravie. Kričal a zúril ako rys. Otec má dobrého syna. Má rád sýkorky. Nasypal im do búdky syr. 

4. Diktát pre 3. ročník na vybrané slová: ohryzok, rýchly, ryl, syšať, syseľ, sypať

Ostal mi len ohryzok. Rýchly vlak sa volá rýchlik. Záhradník ryl do tvrdej zeme rýľom. Pestuje ríbezle. Zrazu čosi zasyčalo. Bola to zmija. Je nebezpečná. Aj syseľ sa jej bojí. Keď na­padne sypký sneh, obaja budú spať.

5. Ďalej, pre tretiakov zamerané na vybrané slová: ryža, bryndza, syn

Mama uvarila na obed rizoto z ryže a mäsa. Ako príloha bude ríbezľový kom­pót. Na večeru budú bryndzové halušky. Deti už majú hlad. Včera sa synček pošmykol. Silno sa udrel. Všetci spolu strávia príjemný večer.

6. Diktátik pre 3. ročník zš: sýty, syčí, rýchly

Teraz sú vtáčiky sýte. Sedávajú na osike. Hus má sivé pierka. Usilovne sa čistí zobákom. Učí to aj malé husičky. Už ve­dia aj trochu sipieť. V kuchyni syčí para z hrnca. Aj zmija na mňa minule zasy­čala. Rýchlo som sa ukryl v blízkych kríkoch.

7. Diktát pre žiakov tretieho ročníma zameraný na: sychravý, syseľ, sýkorka, ryha

V sychravom počasí sa obleč teplejšie! Cez sito preosievame múku. Syseľ je hlodavec. Nasyp sýkorkám slnečnicové semená! Niektoré zvieratá majú veľké hryzáky. Urobil ryhu do dreva. Zlomilo sa mu porisko.

8. Diktátik na vybrané slová: syn, syr, sypať, zaryčať, rys, ryba, bryndza

Mám presilenú ruku. Sestrin synček je môj synovec. Udrel som sa a mám sinku. Babka upiekla syrové tyčinky. Koláč posypala mletými orechmi. Rozriedil jahodový sirup vodou. Riskovali svoj život. Zviera zaryčalo od bolesti. V záhrade pestuje egreše aj ríbezle. Do skrine poukladala bielizeň.  V horách žijú rysy.  Rýchlik do Košíc práve odchádza. Zaoberajú sa rybolovom. Na chlieb si natrie bryndzovú nátierku.

Chcete písať viac diktátov? Odporúčame:

Diktáty pre tretiakov

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (22 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...
Author image

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.

články autora...

Pridaj komentár